Blog

Mąka orkiszowa razowa. Charakterystyka

Wyrabianie ciasta

Mąka orkiszowa stanowi doskonały zamiennik zwykłej mąki pszennej. Wykorzystywana była już w czasach starożytnych, przypisywano jej wówczas działanie polegające na wzmacnianiu organizmu. Także dzisiaj potrawy przygotowywane z mąki orkiszowej stanowią bardzo ważny element zdrowej diety. Orkisz jest wolny od wszelkiego rodzaju modyfikacji, a mąkę orkiszową pozyskuje się z pełnego przemiału oczyszczonych ziaren orkiszu.

Rodzaje mąki orkiszowej

Wyróżnia się dwa rodzaje mąki orkiszowej. Mąka orkiszowa pełnoziarnista, zwana jest też mąką orkiszową razową. Powstaje ona w wyniku mielenia całych ziaren, a charakteryzuje ją duża zawartość błonnika i ciemna barwa. Produkowana jest z dwóch odmian orkiszu, z dokładnie Schwabenkorn i Oberkulmer Rotkorn. Doskonale miesza się z innymi składnikami. Wykorzystywana jest do wypiekania pieczywa pełnoziarnistego, ale sprawdza się nie tylko w przypadku tradycyjnych wypieków, ale również i przy wyrobie innych produktów na bazie mąki. Coraz popularniejszy staje się np. razowy makaron orkiszowy. Mąka orkiszowa jasna zawiera mniej błonnika i jest delikatniejsza w smaku. Doskonale nadaje się do pieczenia bułek, ciast i ciasteczek. Najbardziej wartościowa jest mąka orkiszowa razowa typ 2000, ponieważ ma największą zawartość błonnika.

Właściwości orkiszowej mąki razowej

Mąka orkiszowa – zarówno razowa, jak i jasna – charakteryzuje się większą zawartością białek, w porównaniu z mąką pszenną. W orkiszu znajduje się więcej korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, nie ma natomiast szkodliwych kwasów nasyconych. Razowa mąka orkiszowa ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie osób, które ją spożywają. Najwyższej jakości gluten ułatwia przyswajanie. Orkisz zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu jelita, miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Szczególnie polecany jest wszystkim osobom, które zmagają się z chorobami żołądka. Ponadto przypisuje mu się obniżanie poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Jedzenie razowej mąki orkiszowej, zawierającej duże ilości błonnika, ma także pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Bezsprzecznie pomaga również w utrzymaniu przemiany metabolicznej. Duża ilość niezbędnych dla organizmu witamin takich jak A, E, K oraz witamin z grupy B, poprawia nastrój i może chronić przed infekcjami, wzmacniając system odpornościowy. Ale mąka orkiszowa razowa jest nie tylko zdrowa, ale również i smaczna, dlatego idealnie nadaje się do pieczenia chleba i ciast.

Dodaj komentarz