Blog

Wpływ orkiszu na układ trawienny

Orkisz (pszenica orkiszowa) to zboże słynące z wielu właściwości prozdrowotnych i wysokich wartości odżywczych. Orkisz znany jest od czasów starożytnych, choć na pewien czas został zapomniany i zastąpiony innymi, mniej wartościowymi pod względem odżywczym zbożami. Produkty orkiszowe, czyli m.in. mąka i kasza to bogactwo cennych związków odżywczych oraz błonnika pokarmowego, który chroni nasz organizm przed wieloma schorzeniami. Wyjaśniamy, w jaki sposób produkty orkiszowe wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego.

Czy warto włączyć orkisz do codziennej diety?

Zdowa dieta powinna opierać się m.in. na warzywach, roślinach strączkowych oraz produktach pełnoziarnistych, które powstają z różnych zbóż. Orkisz to wyjątkowy gatunek pszenicy, który cechuje się bardzo wysokimi wartościami odżywczymi oraz właściwościami prozdrowotnymi. Zboże to cenione było już w starożytności – podawane gladiatorom dodawało sił oraz energii i pozwalało przetrwać mordercze walki. W XVII wieku została opracowana przez św. Hildegardę z Bingen lecznicza dieta orkiszowa, która do dziś polecana jest dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego, kamicą nerkową i chorobami skóry. Orkisz stał się na nowo popularny dzięki nastaniu mody na zdrowe odżywianie. Niestety, zboże to zawiera gluten, więc nie jest polecane w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej białek glutenowych.

Jak orkisz wpływa na układ trawienny?

Orkisz jest zbożem bogatym w błonnik pokarmowy. Dieta obfita w orkisz usprawnia perystaltykę jelit oraz przyśpiesza metabolizm, a także wspomaga redukcję chorobotwórczych drobnoustrojów oraz dba o właściwą kondycję pożytecznych bakterii jelitowych, które wspierają m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Obecny w orkiszu błonnik pokarmowy oczyszcza jelita ze złogów kałowych, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i korzystnie wpływa na profil lipidowy. Co ważne, spożywanie orkiszu pozwala zredukować ryzyko rozwoju nowotworów m.in. nowotworu żołądka oraz jelita grubego. Dieta, w której znajduje się orkisz, pozytywnie wpływa nie tylko na układ trawienny, usprawniając jego funkcjonowanie, ale także ma zbawienny wpływ na cały organizm. Orkisz jest składnikiem diety polecanym nie tylko osobom z problemami trawiennymi i schorzeniami układu pokarmowego. Zboże to odżywia organizm, wykazując pozytywny wpływ na m.in. układ krążenia. Sięgając po produkty orkiszowe, możemy także zmniejszyć ryzyko rozwoju schorzeń cywilizacyjnych np. cukrzycy i otyłości.

Dodaj komentarz