Blog

Orkisz w diecie rekonwalescentów

Pszenica orkisz była uprawiona już w starożytności, również w średniowieczu cieszyła się popularnością. Natomiast w ostatnich wiekach orkisz został nieco zapomniany, również dzięki czemu nie zostawał poddany modyfikacjom. Ponownie zyskał na popularności niedawno, a produkty orkiszowe znalazły się w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Prozdrowotne właściwości pszenicy orkisz są obecnie odkrywane na nowo. Specjaliści zalecają włączanie wyrobów z orkiszu do diety, ponieważ posiada on wyjątkowe wartości odżywcze.

Czy warto jeść orkisz podczas rekonwalescencji?

Odpowiednia dieta pomaga wrócić do pełni sił. Po chorobie nie należy przeciążać układu pokarmowego, więc wskazane są lekkostrawne potrawy. Dieta dla rekonwalescenta powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne, które szybko wzmocnią organizm. Jak powszechnie wiadomo, produkty pszenne powinny być zawarte w jadłospisie osób powracających do zdrowia. Jednak wyroby ze zwyczajnej pszenicy warto zastąpić orkiszem. Jest on lekkostrawny i nie obciąża żołądka. Zawiera więcej składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Dodatkowo orkisz w porównaniu z pszenicą zawiera więcej białka, które jest niezbędne do regeneracji wszystkich komórek. Lekkostrawne kasze orkiszowe regenerują i wzmacniają organizm. Dzięki swoim właściwościom orkisz wspomaga osoby po zawale serca i jest bardzo wartościowy dla niedożywionych, wyczerpanych rekonwalescentów. Znajduje się w nim rodanid, czyli substancja naturalna, która działa jak naturalny antybiotyk. Rodanid wpływa na produkcję krwi, a także stymuluje działanie układu odpornościowego. Spożywanie orkiszu za sprawą wysokiej zawartości żelaza i miedzi zmniejsza też ryzyka anemii.

Jakie jeszcze właściwości zdrowotne posiada orkisz?

Ze względu na duże ilości błonnika orkisz usprawnia pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i nadmiernym wzdęciom, przyspiesza przemianę materii oraz wydłuża uczucie sytości po posiłku. Dojrzały orkisz zawiera znaczne ilości kwasu krzemowego, który wspomaga utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Niacyna obecna w orkiszu korzystnie wpływa na układ hormonalny, z kolej potas obniża ciśnienie krwi. Spożywanie orkiszu pomaga też zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, a dzięki temu wzmacniać serce i zapobiegać miażdżycy. Pieczywo i makarony z orkiszu dobrze sprawdzają się w diecie diabetyków, ponieważ regulują poziom cukru i insuliny we krwi.

Dodaj komentarz