Blog

Orkisz w profilaktyce raka jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z nowotworów, które mają bezpośredni związek ze stosowaną dietą. Wynika to z faktu, iż proces chorobowy rozpoczyna się pod wpływem działania czynników utrudniających właściwą pracę układu trawiennego. Wyjaśniamy, na czym polega profilaktyka raka jelita grubego oraz co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

Czy spożywanie orkiszu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Możemy znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju raka grubego, stosując właściwie skomponowaną dietę. Orkisz to zboże polecane jako składnik diety, która poprawia funkcjonowanie jelit oraz dostarcza do organizmu cenne składniki odżywcze. Pszenica orkisz jako jedno z niewielu zbóż charakteryzuje się szczególnie wysokimi wartościami odżywczymi oraz ma liczne właściwości prozdrowotne. Zalecana jest nie tylko w profilaktyce raka jelita grubego, ale także jako element diety korzystnej dla całego organizmu. Orkisz wpływa na poprawę funkcjonowania organizmu, dostarczając m.in. błonnik pokarmowy, witaminy, minerały, cenne aminokwasy i antyoksydanty, związki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, a także związki korzystnie wpływające na układ nerwowy. Orkisz jest zbożem lekkostrawnym, które wspiera proces leczenia schorzeń układu pokarmowego. W przypadku profilaktyki raka jelita grubego szczególnie ważna jest wysoka zawartość błonnika pokarmowego w orkiszu i produktach, które zawiera (np. mące orkiszowej, kaszy, makaronach itp.), które regulują pracę jelit, wpływając na rytm wypróżnień oraz ograniczając czas zalegania mas kałowych w jelicie grubym. To niezwykle ważne, bo zaleganie mas kałowych powoduje przenikanie do ścian jelita toksycznych substancji o mutagennym działaniu. Badania dowiodły, że dieta ubogoresztkowa, czyli dieta zawierająca śladowe ilości błonnika pokarmowego lub niezawierająca go wcale, jest jednym z kluczowych czynników, które powodują rozwój choroby. Stosując dietę bogatą w orkisz, możemy aktywnie zapobiegać temu schorzeniu i poprawić ogólny stan zdrowia.

Dlaczego jeszcze warto stosować dietę bogatą w orkisz?

Orkisz przez długie lata był zapomnianym zbożem, które zostało na nowo odkryte i docenione ze względu na korzyści, jakie wiążą się z jego spożywaniem. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego, lekkostrawność, pozytywny wpływ na układ pokarmowy oraz wysokie wartości odżywcze sprawiają, że zboże to jest obecnie uważane za bardzo wartościowy składnik codziennej diety. Pszenica orkisz dostarcza do naszego organizmu także gluten, jednak jest on lepiej trawiony od białka znajdującego się w innych rodzajach zbóż, co powoduje, że spożywanie orkiszu możliwe jest także w przypadku nietolerancji glutenu. To kolejna z zalet diety bogatej w orkisz, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rezygnując całkowicie z produktów zawierających gluten, ograniczamy także ilość błonnika w diecie. Podsumowując, profilaktyka raka jelita grubego uwzględnia przede wszystkim właściwe nawyki żywieniowe, prowadzenie zdrowego trybu życia i unikanie używek. W przypadku spożywania orkiszu możemy dostarczać do naszego organizmu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit związki m.in. błonnik pokarmowy. Pozwala on na regulację perystaltyki jelit, przyśpiesza metabolizm, a także skraca czas kontaktu mas kałowych ze ścianami jelita grubego.

Dodaj komentarz