Blog

Wartości odżywcze mąki orkiszowej pełnoziarnistej

Ziarna orkiszu

Niewiele osób wie, że mąka pszenna tak naprawdę nie jest całkowicie zdrowa i naturalna. Wykorzystywana do jej produkcji pszenica pozbawiona jest łupiny, przez co jest bardziej podatna na zanieczyszczenia czy absorpcję środków chemicznych. Znacznie lepszy wybór stanowi tu pełnoziarnista mąka orkiszowa. Jakie są jej najważniejsze zalety?

Poznaj wartość mąki orkiszowej

W odróżnieniu od pszennej, mąka orkiszowa pozyskiwana jest bez utraty łupiny, tym samym zaś jej jądro jest zabezpieczone przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami i działaniem środków chemicznych. Łupiny są oddzielane od ziaren dopiero w czasie mielenia, co oznacza, że proces produkcji w żaden sposób nie zmniejsza jej właściwości odżywczych.

Mąka orkiszowa była wysoko ceniona już w starożytności. Wytwarzana m.in. w Izraelu, starożytnym Rzymie i Germanii, cieszyła się popularnością jako produkt dający siłę i wzmacniający organizm – dlatego podawano ją m.in. gladiatorom. Jak się okazuje, nie bez przyczyny: współczesne badania potwierdzają jej zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Orkisz to odmiana pszenicy cechująca się wysoką zawartością tłuszczu. W odróżnieniu od innych gatunków zawiera też więcej składników odżywczych – znajdziemy w niej m.in. błonnik czy witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, E i K. To także bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i różnorodnych składników mineralnych – takich jak magnez, potas, cynk czy wapń.

Co więcej, mąka orkiszowa razowa jest łatwo przyswajalna i nawet osoby cierpiące na celiakię mogą zazwyczaj spożywać wykonane z niej produkty bez obaw o skutki uboczne – choć należy tu zaznaczyć, że w tym przypadku ostateczny wpływ jest zależny od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Mąka ta zawiera też nawet 40% więcej białka w porównaniu do pszennych wariantów.

Oprócz tego, że stanowi wartościowy składnik codziennej diety, mąka orkiszowa ma również korzystny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Badania wykazały, że spożywanie jej może zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych czy tworzenia się kamieni żółciowych. Ponadto obniża poziom cholesterolu (dzięki dużej liczbie fitosteroli), przyspiesza metabolizm i zwiększa odporność, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita. Przy tym wszystkim, z uwagi na wysoką zawartość kwasu krzemowego, znacznie poprawia stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Dodaj komentarz