Blog

Orkisz na święta. Przykłady dań

Idą święta, a  wraz z nimi pyszne, nie do końca zdrowe potrawy. Jeżeli chcesz wprowadzić do świątecznego menu więcej naturalnych i lekkostrawnych potraw, zastosuj orkisz. To zboże posiada wiele dobroczynnych właściwości, które pozytywnie wpłyną na Twój organizm. Potrawy złożone z orkiszu są równie smaczne, co te tradycyjne. Wystarczą tylko dobre chęci, by stworzyć prawdziwie zdrowe, świąteczne danie.

Barszcz z uszkami

Daniem, które najbardziej kojarzy się z wigilijnym stołem, jest oczywiście barszcz z uszkami. Aby stworzyć zdrowszą alternatywę, wystarczy wprowadzić produkty orkiszowe w trakcie robienia uszek. Zamiana mąki pszennej na orkiszową sprawi, że danie od razu będzie lepiej przyswajalne. Ten rodzaj mąki stworzy jednolite i delikatne ciasto. Farsz oraz barszcz można wykonać według własnego przepisu.

Wegański pasztet

Pasztet nie jest typową potrawą świąteczną, jednak w tej wersji śmiało może występować na wigilijnym stole. Wystarczy tylko kasza orkiszowa, fasola, cebula i jabłko – przyprawić można według uznania. Na początku należy usmażyć cebulę oraz jabłko. Po kilku minutach można dodać do nich przyprawy. W tym momencie warto nagrzać piekarnik do 200 stopni. Następnie należy zblendować wszystkie produkty i wypełnić nimi blaszkę. Pasztet piecze przez około 50 minut.

Kutia orkiszowa

Dania wigilijne to także słodycze. Jedną z nich jest kutia. Jej orkiszowa wersja zawiera miód, bakalie, mak, słodką śmietankę i oczywiście orkisz. Najpierw należy ugotować orkisz oraz przygotować mak. Kolejno powinno się wymieszać te dwa składniki z miodem. Następnie dodaje się ulubione bakalie – rodzynki, migdały oraz skórkę pomarańczy. Ostatnim etapem jest wymieszanie wszystkich produktów ze śmietanką. Tak przygotowaną kutię orkiszową należy włożyć do lodówki.

Dodaj komentarz