Blog

Orkisz jako składnik panierki do mięs

Orkisz jest gatunkiem zboża, który stanowczo przegrywa w rankingu popularności. Chociaż jest jej bliskim krewny, to pozostaje w cieniu znanej nam wszystkim pszenicy zwyczajnej. A nie powinien – szpelc to roślina o niezwykle wysokiej wartości odżywczej. Zawiera wszystkie elementarne składniki biorące udział w procesach zachodzących w naszym organizmie. Ma za to mniej glutenu (który w ostatnim czasie staje się obiektem coraz większej ilości zarzutów, nie tylko ze strony chorujących na celiakię) i więcej błonnika od pszenicy zwyczajnej. Warto zatem rozważyć dodanie go w różnych formach do jadłospisu. Jak to zrobić? Śpieszymy z pomocą – w tym artykule przedstawiamy pomysły na panierki do mięsa z orkiszem.

Panierka do mięs z mąką orkiszową

Poza jajkiem, mlekiem i bułką tartą podstawowym składnikiem panierki jest mąka. Aby nadać swojej potrawie walorów, można rozważyć skorzystanie z alternatywy jaką jest mąka orkiszowa. Nie ma nic prostszego. Wystarczy podczas przygotowania panierki zmienić mąkę z pszennej na orkiszową. Zachowa się identycznie jak mąka klasyczna – wiąże tak samo, więc nie trzeba się martwić o trudności w przygotowaniu takiego posiłku – a będzie dużo zdrowsza. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać ją z ulubionymi przyprawami. Dodatkowo mąka orkiszowa, szczególnie biała, idealnie nada się do panierowania ryb.

Panierka do mięs z otrębami i płatkami orkiszowymi

Bardzo często do panierowania używa się bułki tartej, która jest tucząca. Aby wprowadzić do naszej kuchni odrobinę nowości, możemy zastanowić się na wymienieniem jej na otręby orkiszowe. Aby nadać daniu odpowiedniej chrupkości, warto wcześniej podprażyć otręby. Tak też wystarczy w naszej tradycyjnej panierce wymienić bułkę tartą na prażone orkiszowe otręby (jeżeli używamy jednocześnie mąki, ją także powinniśmy wymienić na orkiszową). Jeżeli pragniemy nadać jej niecodziennego smaku, możemy rozważyć dodanie do niej sosu sojowego i czosnku. Kolejny pomysłem na uczynienie posiłku zdrowszym jest zastosowanie w panierce płatków orkiszowych. Dzięki temu składnikowi panierka będzie bardzo chrupiąca.

Dodaj komentarz