Blog

Odmiany mąki orkiszowej

Słoiki z różnymi rodzajami mąki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę o istnieniu mąki orkiszowej. Co prawda jest to prastare zboże, które powróciło do łask dopiero w XXI wieku. To zboże jest o tyle wyjątkowe, że przez wiele lat, kiedy na europejskich uprawach królowała pszenica zwykła, zachowało swoje pierwotne właściwości. Przez wiele lat, najpopularniejsze zboża były modyfikowane genetycznie. Orkisz jest więc jedną z nielicznych roślin spożywczych na rynku, które są całkowicie naturalne. Z tego zboża robi się wiele produktów, takich jak mąka, czy makaron, które są o wiele zdrowsze niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Zalety korzystania z mąki orkiszowej

Zdrową, pełnoziarnistą mąkę orkiszową można dostać w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością. Co prawda takie placówki nie są zbyt popularne w Polsce, dlatego większość świadomych konsumentów, którym zależy na zdrowym odżywianiu się, zaopatruje się w takie produkty w internecie. Najbardziej popularna jest mąka orkiszowa razowa typu 2000. Warto zaznaczyć, że tak zwany typ mąki jest sposobem określania na podstawie zawartości substancji mineralnych. W tym przypadku w 1 kilogramie skrobi znajduje się 2% „popiołu”, co oznacza, że bardzo dobrze będzie mieszać się z innymi mąkami, powodując lekkość wypieków. 

Innym popularnym wyrobem z orkiszu jest mąka biała typu 750. Niewielki, bo zaledwie 0,75 procentowy przemiał sprawia, że idealnie nada się do wypieku chleba, ciast, naleśników i klusek. Zawartość oczyszczonych ziaren orkiszu sprawia, że jest o wiele zdrowsza od mąki z pszenicy zwyczajnej. Co więcej, zawiera o wiele więcej składników odżywczych, a także zawarty w niej gluten jest o wiele mniej toksyczny, dzięki czemu nawet osoby nietolerujące tego alergenu mogą go spożywać. 

Dodaj komentarz