Blog

Cena produktów orkiszowych, czyli czemu warto zapłacić więcej?

Orkisz to jedno z najbardziej wartościowych pod względem odżywczym zbóż. Powstające z niego produkty m.in. mąka, są droższe od produktów z innych gatunków pszenicy, żyta oraz jęczmienia. Dlaczego tak się dzieje? Cena produktów orkiszowych nie ma jedynie związku z modą na zdrowe odżywianie i zwiększonym zainteresowaniem zapomnianym przez dekady zbożem. Wyjaśniamy, co wpływa na cenę produktów orkiszowych i dlaczego warto po nie sięgać.

Z czego wynika wysoka cena orkiszu?

Tania żywność to często żywność wysoko przetworzona, która w procesie obróbki traci większość wartości odżywczych. Produkty wysoko przetworzone m.in.  biała mąka pszenna oraz powstające z niej pieczywo, dostarczają do naszego organizmu jedynie tzw. puste kalorie. Co to oznacza? Puste kalorie zapewniają jedynie chwilowy zastrzyk energii dla organizmu, przyczyniając się m.in. do rozwoju schorzeń dietozależnych. Produkty orkiszowe nie są produkowane na masową skalę. Zboże to nie jest sztucznie pobudzane do wydawania wysokich plonów oraz nie poddaje się go modyfikacjom genetycznym. Co więcej, orkisz nie jest podatny na intensywne nawożenie i zastosowanie środków ochrony roślin, więc uprawiany jest przede wszystkim w gospodarstwach ekologicznych, które muszą przestrzegać określonych standardów dotyczących jakości i czystości produkcji. Naturalny wzrost orkiszu i brak stosowania szkodliwych oprysków oraz nawozów sprawiają, że zboże to zachowuje swoje cenne właściwości, z których możemy czerpać, troszcząc się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Naturalne, ekologiczne metody uprawy orkiszu oraz czysty skład powstających z niego produktów, wpływają na ich cenę. Orkisz nie jest zbożem uprawianym w sposób intensywny oraz stanowi jedynie niewielki odsetek wszystkich upraw roślin zbożowych w Polsce i na świecie.

Produkty orkiszowe – dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Produkty orkiszowe są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Pozytywny wpływ orkiszu na zdrowie udowodniły liczne badania. Zboże to zawiera cenne witaminy, minerały oraz jest lekkostrawne, co pozwala włączyć je do diety osób z wrażliwym lub chorym układem pokarmowym. Orkisz dostarcza do naszego organizmu także cenny błonnik i naturalny antybiotyk, który obecny jest także m.in. w mleku kobiecym. Co więcej, dzięki bardzo mocnej łusce zboże to chronione jest przed przedostawaniem się do ziarna zanieczyszczeń środowiskowych. Wysoka cena produktów orkiszowych może zniechęcać, jednak warto zastanowić się, czy powinniśmy oszczędzać na zdrowiu. Jest jednak sposób, aby jeść zdrowo oraz ograniczyć koszty związane z zakupem produktów orkiszowych np. chleba. W naszym sklepie znajdziecie Państwo różnego rodzaju mąkę orkiszową, z której można upiec domowe pieczywo, obniżając jego cenę, w stosunku do chleba dostępnego w sklepie, nawet o połowę. Oferujemy także inne produkty orkiszowe, którymi warto urozmaicić codzienną dietę.

Dodaj komentarz