Blog

Jakie składniki odżywcze zawiera orkisz?

Orkisz to jedna z odmian pszenicy. Ta druga jest bardziej powszechna i popularna, a na dodatek poddana licznym genetycznym modyfikacjom. Z kolei prastare zboże, jakim jest orkisz, zostało przez wiele lat zapomniane, dlatego jest zdrowsze i nigdy nie było w żaden sposób genetycznie modyfikowane. Wyroby z tego zboża są o wiele zdrowsze niż te tradycyjne, a na dodatek dostarczają organizmowi wiele wartości odżywczych. Takie produkty są często wybierane przez świadomych konsumentów i osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu się.

Korzyści płynące ze spożywania orkiszu

W starożytności orkisz był powszechny i uważany za bardzo ważną roślinę. W starożytnym Rzymie gladiatorzy jedli posiłek z orkiszu przed walką, ponieważ ten dostarczał im energii i sytości na cały dzień. W dzisiejszych czasach orkisz przeżywa swój renesans i jest coraz częściej uprawiany na specjalnych, ekologicznych gospodarstwach. Dzisiaj z tego zboża i jego siostrzanych odmian robi się wiele produktów, między innymi makaron orkiszowy, który jest dostępny w wielu wariantach. Z mąki robi się wiele zdrowych i smacznych wypieków, a także przekąski, które można bez obaw jeść w ciągu dnia.

Wiele osób stara się unikać spożywania glutenu. W orkiszu ten co prawda występuje, jednak nie jest on toksyczny i mogą go jeść nawet osoby nietolerujące tego alergenu. W posiłku zawierające duże ilości orkiszu zaopatrzymy organizm w częściowe dzienne zapotrzebowanie na białko i błonnik. Co więcej, w tym zbożu znajduje się także mnóstwo witamin takich jak B, E, a także K, które są niezbędne do prawidłowego działania organizmu. Warto zaznaczyć, że jedzenie produktów z tego zboża ma pozytywny wpływ na przemianę materii, zmniejsza ryzyko nowotworów układu pokarmowego i miażdżycy, a także zapobiega zaparciom i wzdęciom.

Dodaj komentarz