Blog

Ile białka kryje się w orkiszu?

Chleb

Orkisz to pradawna odmiana pszenicy, która pod względem właściwości odżywczych znacząco przewyższa popularną pszenicę zwyczajną. Jest to doskonałe źródło licznych witamin i składników mineralnych. Zawiera też większą ilość lekkostrawnego białka roślinnego. Ile białka kryje się w orkiszu? Jakie właściwości ma białko orkiszowe? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

 

Jakie właściwości ma białko orkiszowe?

Jedną z licznych zalet orkiszu jest znacznie wyższą zawartość białka pokarmowego niż w pszenicy zwyczajnej. Ziarno orkiszu zapewnia ok. 12,5-19,5% łatwo strawnego białka, które cechuje się większą wartością biologiczną. Każde niewielkie ziarno ma znacznie większą warstwę aleuronową, dzięki czemu większa ilość substancji odżywczych może być magazynowana. Dzięki temu większa jest również zawartość aminokwasów egzogennych, których organizm ludzki potrzebuje, ale nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać (np. lizyny, leucyny, izoleucyny i treoniny). Co ważne, te aminokwasy nie są obecne w pszenicy zwyczajnej.

Oprócz tego białko występujące w orkiszu jest łatwiej rozpuszczalne, więc organizm łatwiej je przyswaja. Cechuje się też inną strukturą cząsteczkową oraz posiada inne proporcje białek glutenowych niż w tradycyjnej pszenicy. Trzeba jednak pamiętać, że orkisz zawiera gluten, więc osoby z nietolerancją glutenu czy chore na celiakię powinny zachować ostrożność, używając mąki orkiszowej, makaronów czy płatków. Jednocześnie uważa się, że gluten zawarty w orkiszu jest lepiej przyswajalny przez organizm, więc dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą być łagodniejsze.

 

Inne wartościowe dla zdrowia składniki odżywcze

Orkisz to doskonałe źródło nie tylko białka, ale i wielu innych cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym m.in.:

 

  • witamin z grupy B oraz witamin A, D, E,
  • błonnika pokarmowego,
  • fitosteroli,
  • składników mineralnych (m.in. cynk, miedź, potas i selen),
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym: kwas linolowy, kwas oleinowy).

Dodaj komentarz