Blog

Dieta orkiszowa jako pomoc na bezsenność

O orkiszu robi się ostatnio coraz głośniej. Z roku na rok przybywa miłośników tej starożytnej odmiany pszenicy głównie ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Jej sekretem jest przede wszystkim fakt, iż nie została poddana żadnym modyfikacjom, dzięki czemu jest o wiele zdrowszym ziarnem od tradycyjnej pszenicy. Ludzie uprawiali orkisz już od epoki brązu, a począwszy od czasów średniowiecznych, był to najpopularniejszy rodzaj pszenicy w Europie. W XIX wieku zaczął być powoli wypierany przez pszenicę zwyczajną, która dawała większe plony i była łatwiejsza w uprawie. W XX wieku zapomniano o orkiszu, ale wrócił do łask pod koniec tego stulecia jako zdrowsza odmiana pszenicy.

Jakie właściwości prozdrowotne ma orkisz?

Spożycie 100 g orkiszu pokrywa aż 30% dziennego zapotrzebowania na błonnik i 21% na białko. Choć zawiera gluten, to jest on o wiele lepiej tolerowany przez ludzki organizm niż ten pochodzący z pszenicy zwyczajnej. Rzadziej wywołuje reakcje alergiczne, dzięki czemu mogą go jeść osoby nietolerujące glutenu. Jest bogaty w mangan, fosfor, magnez, cynk, żelazo i witaminy B3. W jego składzie odnajdziesz również niewielkie ilości selenu, wapnia, a także witamin B1, B6 i E. Warto wspomnieć, że dostarcza organizmowi dwa cenne niewytwarzane przez niego aminokwasy – lizynę i metioninę, których nie ma w tradycyjnej pszenicy.

Na największą uwagę zasługuje jednak rodanid. Jest to związek przypominający swoim działaniem naturalny antybiotyk. Doskonale stymuluje układ odpornościowy, poprawia produkcję krwi i zapewnia odpowiedni rozwój i wzrost organizmu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Czy orkisz może być pomocny w walce z bezsennością?

Regularne spożywanie orkiszu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Uważa się, że włączenie go do diety pomaga wzmocnić organizm, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, poprawia nastrój i krążenie krwi, jest pomocny w leczeniu alergii, chorób wątroby i nerek, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Może również pomóc osobom cierpiącym na bezsenność. Ta starożytna odmiana pszenicy działa leczniczo na bezsenność i nerwice. Jeśli cierpisz na problemy ze snem, sięgnij po produkty orkiszowe. Ciekawą propozycją może być także zastosowanie poduszki z naturalnym wypełnieniem z łuski orkiszu, która pomaga obniżyć poziom stresu i napięcia, łagodzi bóle głowy, pleców, kręgosłupa, zatok i stawów oraz pomaga zasnąć.

Dodaj komentarz