Blog

Czym jest samopsza? Jakie ma właściwości i wpływ na zdrowie

Kobieta piekarz przesiewająca mąkę chlebową

Niewiele osób wie, że samopsza to jedno z najstarszych zbóż znanych człowiekowi. Charakteryzuje się bardzo cienkimi źdźbłami i krótkimi kłosami. Warto zaznaczyć, że jest to zboże bardzo trudne w uprawie, dlatego dzisiaj naturalnie została tylko w niektórych regionach na świecie. Dzisiaj uprawia się ją na terenach zakaukaskich, czyli w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. W Polsce także można je uprawiać, jednak bardziej gatunki ozime i tylko na powierzchni zaledwie 1000 hektarów.

Pozytywny wpływ samopszy na organizm

Samopsza to prastara odmiana pszenicy. Ze względu na to, że wiele osób nie sięga po tradycyjne produkty z tego zboża, z powodu licznych modyfikacji genetycznych, produkty z samopszy można stosować w zdrowej diecie. Jest bogata w białko, minerały i witaminy, a także ma właściwości lecznicze. Wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy oraz układ krążenia. W przeciwieństwie do orkiszu wytwarza także aminokwasy, które są niezbędne dla organizmu, a ciało nie potrafi samodzielnie ich wytworzyć.

Czym charakteryzują się produkty z samopszy?

Wyroby z mąki z samopszy mają bardzo dużo właściwości odżywczych i są o wiele zdrowsze niż z mąki tradycyjnej. Idealnie nada się do wypieku pieczywa, które ma żółtą barwę. Jest to spowodowane zawartością karotenoidów, które mają pozytywny wpływ na wzrok. Warto zaznaczyć, że produkty z samopszy zawierają niewielkie ilości glutenu, jednak cały czas prowadzone są badania nad tym, czy osoby mające problemy z jego trawieniem mogą je spożywać. Na razie wiadomo na pewno, że gluten w mące z tego zboża jest o wiele mniej toksyczny, niż w przypadku pszenicy. Otręby z samopszy to idealne rozwiązanie na śniadanie, ponieważ dostarcza minerałów, witamin na cały dzień.

Dodaj komentarz