Blog

Do czego służą plewy orkiszowe?

O prozdrowotnych właściwościach orkiszu słyszał chyba każdy. Orkiszowa mąka, kawa, czy makarony coraz częściej goszczą na polskich stołach. Niewiele osób wie jednak, że również i plewy orkiszu można wykorzystać z korzyścią dla naszego zdrowia. Gdzie znajdują one zastosowanie?

Wypełnienie do poduszek

Plewy orkiszowe nadają się do wypełniania poduszek i kołder. Co więcej – w ten sposób wykorzystywali je nasi przodkowie na przemian z kurzym pierzem. W odróżnieniu od tych drugich, plewy orkiszowe jednak nie uczulają – są więc idealnym wypełnieniem pościeli dla alergików. Pościel wypełniona plewami orkiszu jest bardzo elastyczna i dopasowuje się do kształtu ciała. To jednak nie wszystko – doskonale odprowadza pot i ciepło, gwarantując komfortowy i efektywny sen. Materace wypełnione plewami orkiszowymi polecane są osobom, które szukają regeneracji i wzmocnienia organizmu, a także mają nawracające problemy ze zdrowiem. Poduszki orkiszowe nagrzane np. na słońcu lub kaloryferze wolno oddają ciepło, mogą pełnić więc funkcję podobną do termoforu. Plewy orkiszowe w materacu i pościeli poprawiają krążenie krwi i działają na organizm odprężająco i przeciwbólowo. Podczas ruszania pościelą wydają też charakterystyczny szelest, który działa usypiająco na dzieci. Łuski orkiszu coraz częściej stanowią wypełnienie różnego rodzaju poduszek wspierających dla kobiet ciężarnych. Poduszka nie odkształca się zbyt łatwo i daje wspaniałe wsparcie obolałym plecom lub nogom. Osoby, którym bliska jest ekologia, z pewnością docenią fakt, że wypełnienia z plew orkiszowych to produkty naturalne, które po wyrzuceniu szybko rozkładają się, nie obciążając środowiska.

Inne zastosowania

Łuski orkiszowe mają jeszcze wiele innych zastosowań. Miłośnicy medycyny naturalnej uważają, że zmielone plewy orkiszowe należy spożywać, aby uzupełnić braki błonnika w organizmie. Są one naturalnym lekarstwem na problemy z układem trawiennym. Z plew orkiszu wykonuje się również różnego rodzaju odwary, w których kąpiele pomagają znacząco zredukować niektóre dolegliwości skórne. Zastosowań łusek orkiszu jest jeszcze więcej, dlatego warto mieć je w swoim domu.

Dodaj komentarz