Blog

Ciekawostki na temat orkiszu, o których mało kto wie

Obecnie coraz więcej osób bardziej rozważnie dobiera składniki spożywcze, z których przygotowywane są codzienne potrawy. Chcemy jeść produkty, które są nie tylko smaczne, ale i sprzyjają naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. To jeden z wielu powodów, dla których wraca moda na orkisz! Pszenica orkiszowa to prawdziwe źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do produktów z orkiszu, takich jak m.in. mąka, otręby czy paluszki orkiszowe, koniecznie powinieneś dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Orkisz od mniej znanej strony

  • Św. Hildegarda, średniowieczna wizjonerka, mistyczka i uzdrowicielka, zalecała codzienne spożywanie orkiszu. Uważała go za najlepsze ze zbóż, twierdząc, że pozwala utrzymać ciało w zdrowiu, zachować dobre usposobienie i radość w sercu.
  • Również współczesne badania naukowe dowodzą, że orkisz jest najzdrowszy ze wszystkich rodzajów zbóż. Posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich niezbędnych do życia człowiekowi składników: wysokowartościowego białka, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych (żelazo, magnez, fosfor, wapno), elektrolitów i witamin: A, E, D, B1, B2, B6.
  • W ziarnach orkiszu znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole, które sprzyjają w prawidłowym funkcjonowaniu serca i układu krążenia.
  • Pełnoziarnisty orkisz wspiera nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie. Poprawia koncentrację, nastrój i łagodzi stany zmęczenia.
  • Całkiem niedawno naukowcy odkryli, że w orkiszu znajduje się rodanid, czyli tzw. naturalny antybiotyk, który wykazuje wysoką skuteczność w przeciwdziałaniu infekcjom. Do jego najważniejszych właściwości zaliczamy zdolność pobudzania aktywnych komórek organizmu do zwiększania sił układu odpornościowego.
  • Być może właśnie za sprawą wspomnianego wcześniej składnika, czyli rodanidu, dawni mieszkańcy rejonów podgórskich, w których uprawiano orkisz, słynęli z krzepy, zdrowia i niesłychanego temperamentu.
  • Orkisz to jedyny składnik spożywczy, który nie przyczynia się do przykrych reakcji alergicznych. Zawiera w sobie gluten, jednak tolerują go nawet osoby chore na celiakię.
  • Orkisz nie jest poddawany modyfikacjom genetycznym.
  • Ziarna orkiszu dojrzewają w bardzo grubych łupinach, które skutecznie je zabezpieczają nie tylko przed insektami, ale również zanieczyszczeniami środowiska.

Dodaj komentarz