Blog

Słodkie wyroby orkiszowe. Przykłady

Orkisz to niezwykle wartościowe pod względem składników odżywczym ziarno należące do zbóż pszenicznych. Chociaż uprawiany był już w starożytności, to jednak na wiele wieków został wyparty przez popularniejszą pszenicę zwyczajną. Na szczęście obecnie coraz więcej osób zaczyna doceniać walory orkiszu, których na próżno szukać w innych gatunkach zboża (z wyjątkiem samopszy i płaskurki). To doskonałe źródło witamin, minerałów i wielu innych cennych dla zdrowia składników odżywczych. Powstają z niego przede wszystkim takie wyroby jak mąka czy ziarno i makarony. W kuchni wykorzystywane są też ziarno, otręby i plewy orkiszowe. Co ciekawe, używany jest również do produkcji rozmaitych przysmaków, w tym nie tylko słonych, ale i słodkich. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze przykłady słodkich wyrobów orkiszowych.

Orkisz w słodkim wydaniu

Do produktów, które bardzo często wykorzystywane są do przygotowywania słodkich deserów, zaliczamy przede wszystkim płatki orkiszowe. Powstają ze zgniecionych i oczyszczonych ziaren. Warto włączyć je do codziennej diety, wybierając przy tym te najmniej przetworzone, gdyż to właśnie w nich znajduje się najwięcej dobroczynnych składników odżywczych. Jest to skarbnica m.in. witamin z grupy B, a także kwasu krzemowego oraz rodanidu, czyli substancji wpływającej pozytywnie na układ odpornościowy (zaliczana do grupy tzw. naturalnych antybiotyków). Płatki orkiszowe wspomagają trawienie i mają przy tym bardzo niewiele kalorii i tłuszczów. Można je spożywać wraz z mlekiem i owocami albo upiec z nich słodkie ciasteczka.

Będąc przy temacie ciasteczek, wspomnieć należy, że na rynku dostępne są również gotowe ciastka orkiszowe, w tym naturalne bezcukrowe, jak również wzbogacone o słodkie dodatki. Ich bazowymi składnikami są mąka orkiszowa i otręby orkiszowe. To zdrowa przekąska, którą można spożywać między posiłkami. Stanowią doskonałą alternatywę dla chipsów, klasycznych paluszków, krakersów itp.

Z orkiszu powstają też zdrowe batony, najczęściej wzbogacone o dodatek suszonych owoców. Oprócz tego orkisz służy do produkcji gofrów, owocowych chrupek oraz kawy zbożowej.

Dodaj komentarz