Orkisz na święta. Przykłady dań

Orkisz na święta. Przykłady dań

Idą święta, a  wraz z nimi pyszne, nie do końca zdrowe potrawy. Jeżeli chcesz wprowadzić do świątecznego menu więcej naturalnych i lekkostrawnych potraw, zastosuj orkisz. To zboże posiada wiele dobroczynnych właściwości, które pozytywnie wpłyną na Twój organizm. Potrawy złożone z orkiszu są równie smaczne, co te tradycyjne. Wystarczą tylko dobre chęci, by stworzyć prawdziwie zdrowe, świąteczne danie.

Barszcz z uszkami

Daniem, które najbardziej kojarzy się z wigilijnym stołem, jest oczywiście barszcz z uszkami. Aby stworzyć zdrowszą alternatywę, wystarczy wprowadzić produkty orkiszowe w trakcie robienia uszek. Zamiana mąki pszennej na orkiszową sprawi, że danie od razu będzie lepiej przyswajalne. Ten rodzaj mąki stworzy jednolite i delikatne ciasto. Farsz oraz barszcz można wykonać według własnego przepisu.

Wegański pasztet

Pasztet nie jest typową potrawą świąteczną, jednak w tej wersji śmiało może występować na wigilijnym stole. Wystarczy tylko kasza orkiszowa, fasola, cebula i jabłko – przyprawić można według uznania. Na początku należy usmażyć cebulę oraz jabłko. Po kilku minutach można dodać do nich przyprawy. W tym momencie warto nagrzać piekarnik do 200 stopni. Następnie należy zblendować wszystkie produkty i wypełnić nimi blaszkę. Pasztet piecze przez około 50 minut.

Kutia orkiszowa

Dania wigilijne to także słodycze. Jedną z nich jest kutia. Jej orkiszowa wersja zawiera miód, bakalie, mak, słodką śmietankę i oczywiście orkisz. Najpierw należy ugotować orkisz oraz przygotować mak. Kolejno powinno się wymieszać te dwa składniki z miodem. Następnie dodaje się ulubione bakalie – rodzynki, migdały oraz skórkę pomarańczy. Ostatnim etapem jest wymieszanie wszystkich produktów ze śmietanką. Tak przygotowaną kutię orkiszową należy włożyć do lodówki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *