Ciekawostki na temat orkiszu, o których mało kto wie

Ciekawostki na temat orkiszu, o których mało kto wie

Obecnie coraz więcej osób bardziej rozważnie dobiera składniki spożywcze, z których przygotowywane są codzienne potrawy. Chcemy jeść produkty, które są nie tylko smaczne, ale i sprzyjają naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. To jeden z wielu powodów, dla których wraca moda na orkisz! Pszenica orkiszowa to prawdziwe źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do produktów z orkiszu, takich jak m.in. mąka, otręby czy paluszki orkiszowe, koniecznie powinieneś dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Orkisz od mniej znanej strony

  • Św. Hildegarda, średniowieczna wizjonerka, mistyczka i uzdrowicielka, zalecała codzienne spożywanie orkiszu. Uważała go za najlepsze ze zbóż, twierdząc, że pozwala utrzymać ciało w zdrowiu, zachować dobre usposobienie i radość w sercu.
  • Również współczesne badania naukowe dowodzą, że orkisz jest najzdrowszy ze wszystkich rodzajów zbóż. Posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich niezbędnych do życia człowiekowi składników: wysokowartościowego białka, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych (żelazo, magnez, fosfor, wapno), elektrolitów i witamin: A, E, D, B1, B2, B6.
  • W ziarnach orkiszu znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole, które sprzyjają w prawidłowym funkcjonowaniu serca i układu krążenia.
  • Pełnoziarnisty orkisz wspiera nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie. Poprawia koncentrację, nastrój i łagodzi stany zmęczenia.
  • Całkiem niedawno naukowcy odkryli, że w orkiszu znajduje się rodanid, czyli tzw. naturalny antybiotyk, który wykazuje wysoką skuteczność w przeciwdziałaniu infekcjom. Do jego najważniejszych właściwości zaliczamy zdolność pobudzania aktywnych komórek organizmu do zwiększania sił układu odpornościowego.
  • Być może właśnie za sprawą wspomnianego wcześniej składnika, czyli rodanidu, dawni mieszkańcy rejonów podgórskich, w których uprawiano orkisz, słynęli z krzepy, zdrowia i niesłychanego temperamentu.
  • Orkisz to jedyny składnik spożywczy, który nie przyczynia się do przykrych reakcji alergicznych. Zawiera w sobie gluten, jednak tolerują go nawet osoby chore na celiakię.
  • Orkisz nie jest poddawany modyfikacjom genetycznym.
  • Ziarna orkiszu dojrzewają w bardzo grubych łupinach, które skutecznie je zabezpieczają nie tylko przed insektami, ale również zanieczyszczeniami środowiska.
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *