Blog

Orkisz w profilaktyce kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to bardzo przykra i bolesna dolegliwość polegająca na gromadzeniu się w pęcherzu żółciowym złogów (nazywanych też kamieniami) składających się z substancji znajdujących się w żółci. Uformowanie nawet niewielkich kamyków, może spowodować zatkanie ujścia żółci do przewodu żółciowego. W takiej sytuacji pacjent zaczyna cierpieć na silne ataki bólu nazywane kolką żółciową. Wielu lekarzy uważa, iż jedynym skutecznym sposobem leczenia jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Choroba ta jest powiązana z intensywnym bólem, a jej leczenie jest bardzo inwazyjne, dlatego warto zawczasu zadbać o jej profilaktykę.

Dlaczego warto włączyć orkisz do diety zapobiegającej kamicy żółciowej?

Jeżeli chcesz podjąć działania i środki zapobiegające kamicy żółciowej, warto pomyśleć o włączeniu do swojej diety orkiszu oraz produktów orkiszowych. Aby zapobiec tworzeniu się złogów zbudowanych z substancji zawartych w żółci, musisz zadbać o odpowiednią dietę. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić w życie profilaktykę kamicy żółciowej:

  1. Jedz 4 do 5 posiłków każdego dnia.
  2. Pij przynajmniej 2,5 l wody.
  3. Nie jedz tłustych, smażonych mięs.
  4. Ogranicz spożycie tłustej śmietany, jajek na twardo, wędzonek, majonezu, kapusty, warzyw strączkowych (oprócz fasolki szparagowej), frytek, smażonych ziemniaków, placków ziemniaczanych, grzybów, smażonej cebuli, sałatek śledziowych, selerowych i mizerii.
  5. Staraj się regularnie jeść orkisz i produkty orkiszowe.

Jedzenie produktów orkiszowych jest zalecane w profilaktyce kamicy żółciowej, ponieważ ta starożytna odmiana pszenicy jest bogata w tryptofan i fenyloalaninę, czyli naturalne neuroprzekaźniki. Utrzymanie ich na odpowiednim poziomie pomaga usprawnić metabolizm komórek układu nerwowego. 

Orkisz zawiera również dużo substancji włóknistych i pęczniejących – między innymi: ligninę, celulozę i pektynę. Dostarczanie ich w codziennej diecie do organizmu ma niebagatelne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu kamicy żółciowej, gdyż skutecznie wiążą one cholesterol. Dzięki temu kamienie nie mają odpowiednich warunków, aby powstawać i powiększać się, gdyż to właśnie wytrącanie się z żółci cholesterolu, bilirubiny oraz innych substancji doprowadza do powstawania złogów, czyli kamieni żółciowych.

Dodaj komentarz