Blog

Orkisz w diecie sportowców

Orkisz to gatunek zboża bogaty w wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym m.in. białko oraz błonnik, który pozytywnie wpływa na procesy trawienia i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Powstają z niego rozmaite produkty, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane na co dzień w kuchni, w tym m.in. mąka, makarony, płatki, otręby itd. Wszystko to sprawia, że jest to zdrowsza alternatywa dla pszenicy zwyczajnej. W związku z tym zainteresowanie orkiszem jest coraz większe, w tym również wśród sportowców, którzy dbają o swoje ciało i kondycję nie tylko poprzez regularne treningi, ale i dietę.

Dieta orkiszowa i jej korzyści dla zdrowia

Dieta orkiszowa, jak nietrudno się domyślić, polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu produktów pochodzących z orkiszu. To jeden z klasycznych planów żywieniowych, który doskonale sprawdzi się szczególnie w przypadku sportowców. Orkisz wpływa na lepszą pracę układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Jednocześnie zapewnia uczucie sytości, dodając przy tym energii i siły.

Szczególnie doceniane przez sportowców są płatki orkiszowe, które stanowią doskonały dodatek do jogurtów, sałatek, musli czy koktajli. Zawierają więcej białka, nienasyconych tłuszczów kwasowych i błonnika niż inne odmiany pszenicy. Są również doskonałym źródłem błonnika, żelaza, wapnia, cynku, potasu oraz witamin z grupy B. Wpływają pozytywnie nie tylko na metabolizm, ale i układ krążenia.

Doceniana jest też mąka orkiszowa, z której powstaje pieczywo oraz niskokaloryczne wypieki. Dla zwolenników zdrowego stylu życia jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej. Co ciekawe, to właśnie z orkiszu powstają coraz częściej batoniki, ciasteczka czy desery, które mogą być zdrową, wartościową i pożywną przekąską każdego dnia.

Czytaj również: Płatki orkiszowe jak jeść?

Dodaj komentarz