Blog

Mąka orkiszowa właściwości i zastosowanie

Dieta oparta na produktach orkiszowych, w szczególności mąka orkiszowa sprzyja prawidłowej przemianie materii, pomaga obniżyć cholesterol, poprawa krążenia krwi i zmniejsza ryzyko anemii, pobudzanie układu odpornościowego. To tylko wybrane przykłady korzyści, jakie może odczuć nasz organizm, jeśli wprowadzimy do naszego codziennego jadłospisu orkisz.

 

Jednym z podstawowych produktów z pszenicy orkisz (inaczej określanej też szpelcem) jest mąka – razowa i biała. W tym artykule dowiesz się, jakie są ich właściwości, do czego są wykorzystywane i dlaczego warto po nie sięgać jak najczęściej.

 

Dlaczego warto sięgnąć po mąkę orkiszową?

Mąka orkiszowa powstaje z przemiału oczyszczonych ziaren pszenicy orkisz. Stanowi zdecydowanie zdrowszą alternatywę dla zwykłej mąki pszennej, dlatego nie powinno się ich mieszać ze sobą. Mąka orkiszowa jest doskonałym źródłem energii, więc jedząc produkty z niej wykonane, dłużej pozostajemy syci. Zalecana jest więc w diecie osób, które próbują zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Oprócz tego w orkiszu znajduje się wiele cennych dla organizmu składników odżywczych, w tym m.in. białko, błonnik pokarmowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest też źródłem cennych dla organizmu witamin, takich jak: witaminy z grupy B, A, E, K, a także wapń, potas, magnez i żelazo.

Co ważne, orkisz to jedno z najbardziej odpornych i najmniej wymagających zbóż, dlatego też podczas jego uprawy nie stosuje się żadnych chemicznych środków ochrony roślin.

Czy mąka orkiszowa jest zdrowa?

Mąka orkiszowa, pochodząca z pszenicy orkisz, cieszy się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Ale czy rzeczywiście jest ona zdrowsza od tradycyjnej mąki pszenicznej?

Według badań, mąka orkiszowa zawiera więcej białka, błonnika i minerałów. Ponadto ma niższy indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​jest łatwiejsza do strawienia i nie powoduje nagłych wahań poziomu cukru we krwi. Mąka orkiszowa zawiera również większą ilość kwasu foliowego i witaminy B3.

W skrócie, mąka orkiszowa jest zdrowsza niż tradycyjna mąka pszeniczna pod względem zawartości składników odżywczych. Jednak osoby z nietolerancją glutenu powinny ostrożnie jej używać.

Co można zrobić z mąki orkiszowej?

Mąka orkiszowa może być wykorzystywana do różnych celów. Piecze się z niej chleby, ciasta i ciasteczka, robi makarony, biszkopty itd. Dostępna jest w różnych typach, które można wybierać w zależności od zastosowań. Mąka orkiszowa biała (typ 750) może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi mąkami do wypieku chleba, ciast, ciastek, naleśników, placuszków i klusek. Z kolei mąka orkiszowa razowa (typ 2000) bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami, wpływając na lekkość wypieków. Idealnie nadaje się do produkcji ciemnego chleba orkiszowego o specyficznym orzechowym aromacie. Chleb ten jest dłużej świeży oraz nie kruszy się w trakcie krojenia. Oprócz tego może być używana do zagęszczania pasztetów warzywnych i strączkowych oraz do wyrobu makaronu razowego.

Źródła:

  • Hruby A, Hu FB. The Epidemiology of Obesity: A Big Picture. Pharmacoeconomics. 2015;33(7):673-689. doi:10.1007/s40273-014-0243-x
  • Costabile A, Klinder A, Fava F, et al. Whole-grain wheat breakfast cereal has a prebiotic effect on the human gut microbiota: a double-blind, placebo-controlled, crossover study. Br J Nutr. 2008;99(1):110-120. doi:10.1017/S0007114507791599
  • Polskie Towarzystwo Żywienia Człowieka i Żywienia Klinicznego. „Orkisz – to się opłaca”. (2016). https://ptzz.pl/artykul/orkisz-to-sie-oplaca.

Dodaj komentarz