Blog

Jak spożywanie płaskurki wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego?

Płaskurka to „starsza siostra” pszenicy orkisz. Uprawiana była na szeroką skalę już w starożytnej Mezopotamii. Jest jednym z pierwszych zbóż udomowionych na Bliskim Wschodzie. Doskonale czuje się także w naszej strefie klimatycznej, a początki polskiego rolnictwa związane są właśnie z uprawą tej pszenicy. Wyróżnia się płaskimi, podobnymi do jęczmienia kłosami, wyjątkową odpornością na choroby, szkodniki i warunki klimatyczne i — podobnie jak orkisz — może być uprawiana bez stosowania nawozów, pestycydów czy chemicznych środków ochrony roślin. Co ważne, wykazuje ona szereg właściwości korzystnych dla zdrowia. Szczególnie doceniany jest jej pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Płaskurka na lepsze trawienie

O pozytywnych właściwościach płaskurki można pisać wiele. W tym przypadku jednak skupimy się przede wszystkim na jej korzystnym wpływie na działanie układu pokarmowego. Można z niej zrobić m.in. mąkę, kaszę i makarony, ale zastosowanie znajdują też całe ziarna, które muszą być poddane moczeniu przez kilkanaście godzin, a następnie gotowaniu. Tak przygotowane stanowią doskonały dodatek do sałatek, zup, past, a nawet deserów. W połączeniu z wodą ziarna znacząco zwiększają swoja objętość (ponad trzykrotnie), dlatego też po ich spożyciu odczuwa się sytość przez dość długi czas. Płaskurka zawiera też duże ilości błonnika, dlatego też usprawnia proces trawienia. Polecana jest przede wszystkim osobom, które borykają się z problemem zaparć. Uważa się, że regularne spożywanie płaskurki może przeciwdziałać powstawaniu nowotworów układu pokarmowego. Co ważne, zaliczana jest do najmniej kalorycznych zbóż.

Inne właściwości płaskurki i możliwości jej zastosowania

Mąka z płaskurki wpływa nie tylko na trawienie, ale jest bardzo wartościowa dla organizmu ze względu na zawartość dużej ilości białka, wapnia i fosforu, a także witaminy B1, witaminy PP, kwasu pantotenowego i witaminy E. Można z niej przyrządzić to samo co ze zwykłej pszenicy. Powstaje z niej delikatne ciasto, które się nie klei i nie ciągnie. Wyróżnia się delikatnie słodkawym, orzechowym posmakiem i miodowym zapachem. Różnorodne produkty z płaskurki, jak np. płatki czy otręby, idealnie nadają się na śniadanie jako musli czy dodatek do wypieków.

Dodaj komentarz