Blog

Dlaczego orkisz jest coraz bardziej modny?

W Polsce orkisz uprawiany był od dawna, a na świecie znany jest już od czasów średniowiecznych. To właśnie wtedy cieszył się dużą popularnością i często gościł na stołach. Potem, wraz z modyfikowaniem upraw i powstawaniem nowych gatunków pszenicy, został odsunięty na dalszy plan. Niesłusznie! Dzisiaj wraz z nastaniem mody na zdrowe odżywianie, wraca do łask i może być wykorzystywane na wiele sposobów. W kuchni na pewno nie braknie Ci inspiracji na to, jak wykorzystać ten składnik do tworzenia dań głównych, przekąsek, a nawet deserów.

Zdrowa moda na orkisz

Świadome odżywianie oznacza rezygnację z wysoko przetworzonych produktów i zastąpienie ich tymi, które są bogate w witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. W tej roli doskonale sprawdza się orkisz, który ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Ponadto jest bardzo sycący – już niewielka porcja tej potrawy sprawia, że czujesz się najedzony.

Pomimo licznych walorów, trzeba wspomnieć o tym, że orkisz nie jest wolny od glutenu. Chociaż uważa się go za lepiej przyswajalny niż ten pochodzący z pszenicy, to nadal nie powinny przyjmować go osoby cierpiące z powodu nietolerancji.

Dlaczego warto jeść orkisz?

Wraz z popularyzacją nowych tendencji żywieniowych, do łask wrócił również orkisz. Wykorzystuje się go do robienia wypieków, jak również napojów roślinnych, kawy czy makaronów. Jak widzisz w kuchni można znaleźć wiele zastosowań dla wartościowego zboża. Warto to zrobić z uwagi na jego właściwości:

  • jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, głównie oleinowego oraz linolowego,
  • dostarcza włókna pokarmowego, mikro- i makroelementów,
  • ma dużą zawartość białka o wartości biologicznej wyższej niż w pszenicy,
  • zawiera sporo błonnika pokarmowego.

Ze względu na bogactwo składników odżywczych, jakie dostarcza orkisz pod różnymi postaciami, warto włączyć go do codziennej diety. Powinny spożywać go wszystkie osoby, bez względu na wiek. Szczególnie zaś orkisz wskazany jest jako element jadłospisu w diecie diabetyków, walczących z zaparciami, nadwagą i otyłością. Dzięki obecności błonnika, produkty z orkiszem sprawiają, że w jelitach namnażają się dobre bakterie i budowana jest korzystna mikroflora jelitowa. Jak wiadomo utrzymanie jelit w dobrej kondycji to podstawa dla ogólnego dobrego samopoczucia.

Orkisz jest modny, a jego popularność wynika z wyjątkowego smaku, mnogości zastosowań oraz cennych właściwości. Sprawiają one, że zboże stanowi dużą konkurencję dla pszenicy – warto włączyć je do swoich przepisów.

Dodaj komentarz